Atrakcja dla dzieciaków nad morzem - Czy wszystko już wiesz o ciekawostkach mórz i oceanów?

Ciekawostki na temat mórz i oceanów
Park Wieloryba w REWALU

Bałtyk to typowe, płytkie morze szelfowe. Średnia głębokość to 52 m podczas gdy średnia głębokość Wszechoceanu to 3795 m. Głębokość Bałtyku jest znacznie mniejsza nawet od innych mórz śródlądowych, jak np. Morza Czarnego (śr. głębokość 1149 m). Najgłębszym miejscem jest Głębia Landsort (na północ od Gotlandii), której dno znajduje się na głębokości 459 m p.p.m..

Czy wiesz, że meduzy są bez serca?

Nie chodzi tutaj o ich charakter, ale o brak tego organu. Te często spotykane na naszych plażach stworzenia nie mają również, mózgów, krwi ani nawet skrzeli.

Czy wiesz, że konik morski to ryba?

Choć bardziej kształtem przypominają koniki szachowe i są pozbawione niektórych płetw, to jednak są one rybami. Najbardziej charakterystyczną cechą koników jest fakt, że pływają w pozycji pionowej mniej więcej tak, jak chodzą ludzie czego nie można powiedzieć o innych rybach.

Czy wiesz, że można mieć niebieską krew?

Można, choć nie u ludzi. Najbardziej znanym zwierzęciem posiadającym krew o takim kolorze jest ośmiornica. Ten ośmioramienny bezkręgowiec ma jeszcze inną ciekawą cechę. Posiada trzy serca. Jedno działa jak w przypadku człowieka, dwa pozostałe pompują krew do skrzeli, którymi ośmiornica oddycha.

Czy wiesz, że ośmiornica potrafi odkręcić słoik?

Zaprezentowano to zjawisko choćby w programie telewizyjnym "Rekordy Zwierząt" pokazywanym na kanale Animal Planet. Okazuje się, że to najmądrzejszy znany człowiekowi bezkręgowiec. Pod względem inteligencji ośmiornicę można porównywać do niektórych ssaków.

Czy wiesz, że większość naszej planety znajduje się pod wodą?

Oceany, morza i jeziora pokrywają około 71% całej Ziemi i większość z tych terenów wciąż nie została dobrze odkryta przez człowieka. Może zamiast podboju kosmosu warto najpierw podbić oceaniczne głębiny?

Czy wiesz, jaką płeć miała ryba, którą zjadłeś ostatnio?

Raczej nie. Jest to tym bardziej trudne, ponieważ istnieją takie gatunki ryb, które potrafią zmienić swą płeć w trakcie życia. Najbardziej znanym przykładem są leszcze, a wśród ryb akwariowych - mieczyki.

Czy wiesz, że na Ziemi jest więcej wody słonej niż słodkiej?

Pewnie tak, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, o ile więcej. Okazuje się, że na naszej planecie występuje niemal wyłącznie woda słona. Jest jej około 97%, a tylko 3% to wody słodkie.

Czy wiesz, jaka jest najwyższa góra na Ziemi?

Jeśli pomyślałeś, że Mount Everest, to się mylisz! Mount Everest to najwyższy szczyt na naszej planecie, osiąga 8848 metrów ponad poziom morza. Jednak wyższy jest wulkan Mauna Kea (4205 m n.p.m.), którego stoki zaczynają się pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Wysokość całkowita tej góry to ponad 10 kilometrów dokładnie 10203 metry.

Czy wiesz, że ryby składają jaja, podobnie jak ptaki?

Jednak w przeciwieństwie do ptaków, ryby składają je naraz w dużej ilości. Ikra, bo tak nazywają się jaja ryb, u makreli może się składać nawet z pół miliona jajeczek.

Czy wiesz, że ryby pływają w grupach zwanych ławicami?

Pewnie tak, ale czy zastanawiałeś się, ile w takiej ławicy może być ryb. Otóż największa zaobserwowana przez człowieka ławica składała się aż z 3 miliardów śledzi!


ul. Kamieńska
72-344 Rewal
woj. zachodniopomorskie

tel. +48 500 791 752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Atrakcja dla miejscowści nadmorskich:
Na terenie Parku Wieloryba obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt

Park Wieloryba w Rewalu © 2023
Wdrożenie dajczak.com.pl
fot. Robert Dajczak