Henry Morgan

Aż trudno uwierzyć, ale piratem był też człowiek, który uzyskał później w Anglii tytuł szlachecki. Urodzony około 1635 roku sir Henry Morgan, bo o nim mowa, pochodził z walijskiej rodziny szlacheckiej. W 1658 roku trafił do Jamajki, gdzie zasłynął jako uczestnik wypraw korsarskich na tereny należące do Hiszpanii.

Pnąc się po szczeblach pirackiej kariery został wiceadmirałem floty bukanierów powołanej przez gubernatora Jamajki ? Modyforda, która napadała na hiszpańskie statki a także zdobyła na pewien czas wyspę Providencia (obecnie w granicach Kolumbii). Korzystanie z piratów było dla gubernatora wygodne, bo nie musiał posiadać własnych okrętów, żeby niszczyć okolicznych przeciwników.

Od 1667 roku został mianowany admirałem floty Modyforda, która atakował i grabiła posiadłości hiszpańskie na Kubie, wyprawiając się ze słynnego, nieistniejącego już Port Royal na Jamajce. W czerwcu 1668 roku zaatakował nawet Portobelo ? trzeci największy port hiszpański w tej części świata (po Hawanie i Cartagenie), rok później natomiast dwa wenezuelskie porty: Maracaibo i Gibraltar. Ataki te nie przyniosły spodziewanych korzyści, a nowym celem Morgana stała się Panama. 28 stycznia 1671 roku rozpoczęto oblężenie miasta, które zakończyło się całkowitym splądrowaniem i spaleniem zabudowań. Miasto Panama zostało później odbudowane kilka kilometrów dalej.

Wydarzenia z 1671 roku stanowiły pogwałcenie traktatu pokojowego między Anglią i Hiszpanią. Henry Morgan został aresztowany i przewieziony do Anglii z rozkazu króla. W Europie nie tylko zdołał udowodnić swoją niewinność, ale został nawet w 1674 roku pasowany na rycerza, a rok później mianowany wicegubernatorem Jamajki!

Zmarł w 1688 roku, a jego ciało pochowano na cmentarzu w Port Royal. 4 lata później trzęsienie ziemi spowodowało, że całe miasto wraz z grobem Henryego Morgana zostało zatopione przez morskie wody.

Park Wieloryba

UL. KAMIEŃSKA 1C,
72-344 REWAL

Kontakt z nami

tel. 500 791 752,
e-mail: biuro@parkwieloryba.pl

Godziny Otwarcia

maj - czerwiec: 10:00 - 17:00
lipiec - sierpień: 10:00 - 18:00
wrzesień: 10:00 - 17:00