Roberto Cofresi

Najsłynniejszym piratem wywodzącym się z Karaibów był

Portorykańczyk Roberto Cofresi. Urodził się w 1791 roku jako syn Portorykanki i austriackiego emigranta. Na drogę piractwa wszedł w roku 1818, kiedy udało mu się zebrać załogę. Swą kryjówkę znalazł na wyspie Mona.

Atakował głównie statki pod banderą Stanów Zjednoczonych przy milczącej aprobacie ze strony Hiszpanii, do której należało ówcześnie Portoryko. Kiedy jednak w 1823 roku zwrócił się także przeciwko statkom hiszpańskim, gubernator Miguel Luciano de la Torre podjął wszelkie środki mające na celu pochwycenie pirata. Cofresi został złapany na wyspie Santo Domingo i skazany na sześć lat więzienia, z którego uciekał aż dwukrotnie.

Po drugiej ucieczce porwał szkuner ?Ana?, który przemianował na ?El Mosquito?. To był flagowy okręt Cofresiego do końca pirackiego żywota. Dał się poznać mieszkańcom rodzinnej wyspy jako tamtejszy Robin Hood ? okradał bogate statki handlowe i dzielił się łupami z najbiedniejszymi mieszkańcami Portoryko. Ostatnia udana akcja Cofresiego miała miejsce w marcu 1825 roku, kiedy napadł na statek należący do portorykańskiego handlarza.

Kilka dni później został pojmany na skutek zorganizowanego ataku ze strony trzech okrętów amerykańskiej marynarki wojennej. Rannego Cofresiego pojmano i przekazano Hiszpanom, którzy osadzili go w twierdzy Castillo del Morro w portorykańskim San Juan. Sąd wojskowy skazał go na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 29 marca 1825 roku.

Sława Roberto Cofresiego przetrwała długie lata. Na jego rodzinnej wyspie wciąż można znaleźć pomniki poświęcone jego pamięci.

Park Wieloryba

UL. KAMIEŃSKA 1C,
72-344 REWAL

Kontakt z nami

tel. 500 791 752,
e-mail: biuro@parkwieloryba.pl

Godziny Otwarcia

maj - czerwiec: 10:00 - 17:00
lipiec - sierpień: 10:00 - 18:00
wrzesień: 10:00 - 17:00