Kraina Piraci i Papugi
- Jak wygląda typowy pirat? Kobiety zapewne odparłyby, że musi być przystojny jak Jack Sparrow, jednak mężczyźni i dzieci raczej nie wyobrażają sobie pirata bez drewnianej nogi, opaski na jednym oku i nieodłącznej papugi na ramieniu. ?Piraci i papugi? to część Parku Wieloryba w Rewalu poświęcona nie temu, co w morzu, ale co na morzu. Korsarstwo stało się przez lata niemal symbolem dawnej walki człowieka o panowanie na światowych wodach. I choć piraci istnieją do dziś, choć może wyglądają nieco inaczej, to jednak wciąż kojarzymy ich z barwnymi bohaterami nierealnych, książkowych opowieści. A czy każdy pirat miał swoją papugę? Tego można się dowiedzieć odwiedzając rewalski Park Wieloryba.

John Ward - Jack Sparrow

Postać najbardziej znanego obecnie fikcyjnego pirata ? Jacka Sparrowa ? wzorowana jest na autentycznej postaci Johna ?Jacka? Warda zwanego Ptaszkiem. Ward urodził się prawdopodobnie w połowie XVI wieku w południowo-wschodniej Anglii. Pierwsze dokumenty na temat jego istnienia pojawiają się w 1588 roku, gdy został kaprem na usługach królowej Elżbiety I.

Czytaj dalej

Henry Morgan

Aż trudno uwierzyć, ale piratem był też człowiek, który uzyskał później w Anglii tytuł szlachecki. Urodzony około 1635 roku sir Henry Morgan, bo o nim mowa, pochodził z walijskiej rodziny szlacheckiej. W 1658 roku trafił do Jamajki, gdzie zasłynął jako uczestnik wypraw korsarskich na tereny należące do Hiszpanii.

Czytaj dalej

Czarnobrody - Edward Teach

Niewątpliwie najsłynniejszym piratem w historii był Czarnobrody. Jego sława jest tak wielka, że aż trudno uwierzyć, że naprawdę istniał, skoro natrafiamy na jego postać w wielu książkach i filmach opowiadających wymyślone historie, jak choćby ostatnio ?Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach?.

Czytaj dalej

Henry Every zwany też Długim Benem

Nie mniej znanym od Czarnobrodego piratem był Henry Every zwany też Długim Benem (Long Ben). Urodził się około roku 1659 niedaleko angielskiego Plymouth. Jako młody chłopak wstąpił do Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii. Brał udział w wojnie dziewięcioletniej jako pierwszy oficer na statku HMS Rupert, a później jako kapitan na HMS Albemarle. W brytyjskiej marynarce nie zrobił kariery i zwolniono go ze służby w sierpniu 1690 roku.

Czytaj dalej

Jean Lafitte

Wielu piratów pochodziło z Francji. Najbardziej znanym spośród nich był Jean Lafitte, którego imieniem nazwano nawet Historyczny Park Narodowy w delcie Mississippi. Szczegóły dotyczące dzieciństwa i młodzieńczych lat Jeana, podobnie jak jego brata Pierre'a ? również pirata, nie są znane. Uważa się, że urodził się w drugiej połowie XVIII wieku we Francji lub na wyspie Saint-Domingue (obecnie Haiti), skąd na przełomie XVIII i XIX wieku trafił z bratem do Nowego Orleanu. Trudnili się szmuglem. Pierre pilnował spraw w mieście, zaś Jean działał na terenie zatoki Barataria u ujścia Mississipi.

Czytaj dalej

Roberto Cofresi

Najsłynniejszym piratem wywodzącym się z Karaibów był

Portorykańczyk Roberto Cofresi. Urodził się w 1791 roku jako syn Portorykanki i austriackiego emigranta. Na drogę piractwa wszedł w roku 1818, kiedy udało mu się zebrać załogę. Swą kryjówkę znalazł na wyspie Mona.

Czytaj dalej

Park Wieloryba

UL. KAMIEŃSKA 1C,
72-344 REWAL

Kontakt z nami

tel. 500 791 752,
e-mail: biuro@parkwieloryba.pl

Godziny Otwarcia

maj - czerwiec: 10:00 - 17:00
lipiec - sierpień: 10:00 - 18:00
wrzesień: 10:00 - 17:00