Rekin Młot zawitał do naszej rewalskiej atrakcji

Rekin młot to chyba najłatwiej rozpoznawalny spośród wszystkich rekinów żyjących na Ziemi, a to za sprawą cudacznego kształtu swej charakterystycznej głowy. Dzięki szeroko rozstawionym oczom rekin młot widzi zarówno w trójwymiarze, jak i w polu 360 stopni, czyli... widzi wszystko. Taką budowę umożliwiają wyspecjalizowane mięśnie oraz tkanka łączna. Wypustki boczne w czaszce powodują, że oczy młotów są zwykle oddalone od siebie o ok. 110 cm.

Nie jest to jedyna cecha wyróżniająca rekiny młoty. Potrafią one bowiem także rozmnażać się bez udziału samca (rozmnażanie partenogeniczne). Młoty dość często atakują ludzi, choć rzadko śmiertelnie. W samym 2008 roku odnotowano na świecie 34 przypadki ataków na człowieka, ale tylko jeden okazał się być śmiertelny. Rekin młot jest za to częstym celem połowu dla rybaków.

Zwykle osiąga wielkość od 2,5-3,5 m (choć rekord wynosi 5 m) i waży ok. 400 kg. Młoty to jedne z najbardziej na północ zapuszczających się rekinów. Nie jest żadną niespodzianką spotkanie go u wybrzeży Wielkiej Brytanii czy północnej Francji. Mimo to nie odnotowano jego obecności w Bałtyku. Dlatego jedyną szansą, aby spotkać się z rekinem młotem oko w oko (choć łatwiej będzie oczy w oko) jest odwiedzenie Parku Wieloryba w Rewalu.

Park Wieloryba

UL. KAMIEŃSKA 1C,
72-344 REWAL

Kontakt z nami

tel. 500 791 752,
e-mail: biuro@parkwieloryba.pl

Godziny Otwarcia

maj - czerwiec: 10:00 - 17:00
lipiec - sierpień: 10:00 - 18:00
wrzesień: 10:00 - 17:00