Piękna foka Depka wzbogaca Park Wieloryba

Piękna pogoda nadal utrzymuje się w Parku Wieloryba w Rewalu. Dziś zawitała do nas ukochana przez wszystkich Miłośników Wybrzeża Rewalskiego foka o imieniu Depka. Depka, to jedna z fok wpuszczonych do Bałtyku w ramach programu ?odtwarzania i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku? realizowanego przez fokarium stacji morskiej należącej do Uniwersytetu Gdańskiego. Urodzona w lutym 2004 roku na Helu została po kilku miesiącach wpuszczona do Bałtyku w okolicach Czołpina wraz z nadajnikiem satelitarnym pozwalającym śledzić jej wędrówkę.

Jej imię oznacza głębinkę między Ryfem Mew a Rewskim Szpyrkiem ? dwoma rewami na Zatoce Puckiej.

Depka chętnie zwiedzała wody Bałtyku aż po Danię i Niemcy, jednak najczęściej widywano ją na plażach gminy Rewal. Po raz pierwszy pojawiła się w Niechorzu na plaży w lipcu 2004 roku i stała się nie lada sensacją. Większość turystów nie wiedziała jak się zachować ? czy próbować skłonić do powrotu w toń wodną, czy też zostawić w spokoju. Depka przyzwyczaiła się do obecności ludzi na tyle łatwo, że przez kolejne lata była częstym gościem plaż między Trzęsaczem a Niechorzem. Szczególne wydarzenie miało miejsce w grudniu 2005 roku, kiedy okazało się, że foka pojawiła się na niechorskiej plaży z wbitym haczykiem jakiegoś wędkarza-amatora. Choć brano pod uwagę konieczność przetransportowania jej do fokarium, okazało się, że Depka bez żadnych problemów pozwoliła pracownikom stacji morskiej dokonać na miejscu zabiegu usunięcia haczyka.

Ostatni raz Depkę widziano gdziekolwiek pod koniec lata 2007 roku. Od tego czasu brak śladów jej pobytu (nadajnik utracono już podczas pierwszego linienia foki), dlatego spotkać można ją już tylko w rewalskim Parku Wieloryba.

Wg informacji posiadanych przez fokarium na Helu, po Depce na terenie gminy Rewal pojawiają się także inne osobniki wpuszczane w ramach wspomnianego projektu. To Icek, Jolka, Jantar i Knop. Warto wspomnieć, że kiedyś w Bałtyku żyło wiele gatunków ssaków. Dziś to prawdziwa rzadkość.

 

Park Wieloryba

UL. KAMIEŃSKA 1C,
72-344 REWAL

Kontakt z nami

tel. 500 791 752,
e-mail: biuro@parkwieloryba.pl

Godziny Otwarcia

maj - czerwiec: 10:00 - 17:00
lipiec - sierpień: 10:00 - 18:00
wrzesień: 10:00 - 17:00