John Ward - Jack Sparrow

Postać najbardziej znanego obecnie fikcyjnego pirata Jacka Sparrowa wzorowana jest na autentycznej postaci Johna ?Jacka? Warda zwanego Ptaszkiem. Ward urodził się prawdopodobnie w połowie XVI wieku w południowo-wschodniej Anglii. Pierwsze dokumenty na temat jego istnienia pojawiają się w 1588 roku, gdy został kaprem na usługach królowej Elżbiety I.

Kiedy Londyn przestał popierać kaprów, wówczas Ward zajął się rybołówstwem.

Około 1603 roku wcielono go do Królewskiej Marynarki Wojennej, ale długo miejsca tam nie zagrzał. Wraz z grupą 30 kamratów porwał jeden z okrętów w porcie w Portsmouth. Współtowarzysze porwania uczynili zeń swego pirackiego kapitana.

Obszarem działań Warda było Morze Śródziemne. To właśnie tam porwał francuski okręt wojenny z 32 działami nazwany później The Gift, który stał się flagowym okrętem pirackiej załogi Ptaszka. Bazą wypadową natomiast stał się Tunis u południowych brzegów Morza Śródziemnego.

Podczas ataku na Statek Reinera e Soderina pozwolił na opuszczenie pokładu wszystkim muzułmanom, przez co zyskał gwarancje nietykalności ze strony władcy Tunisu Osmana Beja. Kapitan Ward zadomowił się w tamtej części świata przechodząc na islam i zmieniając imię na Yusuf Reis. Zmarł w Tunezji w roku 1622 na dżumę.

A co to ma wspólnego ze wspomnianym Jackiem Sparrowem Nim Ward zmienił wyznanie i imię, muzułmanie nazywali go Jack Asfur, a arabskie słowo asfur znaczy po angielsku sparrow. Także wygląd filmowego kapitana Sparrowa jest zbieżny z XVII-wiecznymi opisami muzułmańskiego pirata: śniada twarz, broda, rzadkie włosy przykryte turbanem, nadmierne używanie przekleństw i umiłowanie do alkoholu.

  • Kliknięć: 4562

ul. Kamieńska
72-344 Rewal
woj. zachodniopomorskie

tel. +48 500 791 752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Atrakcja dla miejscowści nadmorskich:

Park Wieloryba w Rewalu © 2023
Wdrożenie dajczak.com.pl
fot. Robert Dajczak