Jean Lafitte

Wielu piratów pochodziło z Francji. Najbardziej znanym spośród nich był Jean Lafitte, którego imieniem nazwano nawet Historyczny Park Narodowy w delcie Mississippi. Szczegóły dotyczące dzieciństwa i młodzieńczych lat Jeana, podobnie jak jego brata Pierre'a również pirata, nie są znane. Uważa się, że urodził się w drugiej połowie XVIII wieku we Francji lub na wyspie Saint-Domingue (obecnie Haiti), skąd na przełomie XVIII i XIX wieku trafił z bratem do Nowego Orleanu. Trudnili się szmuglem. Pierre pilnował spraw w mieście, zaś Jean działał na terenie zatoki Barataria u ujścia Mississipi.

Niezadowoleni z małych zysków, jakie przynosił przemyt dóbr od handlarzy do miasta objętego handlowym embargiem, bracia postanowili zająć się piractwem. Pierwszym celem w styczniu 1813 roku był hiszpański bryk. Od tego czasu bracia dokonali kilku napadów. Wsławili się tym, że zwykle oddawali napadnięte statki ich właścicielom, oczywiście po zabraniu wszystkich dóbr i kosztowności. Mimo to zdołali powiększyć swą korsarską flotę do trzech dobrze uzbrojonych okrętów.

Podczas konfliktu między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, który przerodził się w 1812 roku w wojnę, bracia stanęli do służby w marynarce wojennej Stanów i brali aktywny udział w Bitwie pod Nowym Orleanem w styczniu 1815 roku. W lutym tego samego roku w uznaniu wojennych zasług otrzymali akt ułaskawienia.

Później działali jako hiszpańscy szpiedzy podczas Meksykańskiej Wojny o Niepodległość Pierre w Nowym Orleanie, zaś Jean na wyspie Galveston należącej wówczas do Hiszpańskiego Teksasu. Tam założył swą nową siedzibę, z której dokonywał kolejnych ataków na wodach Zatoki Meksykańskiej aż do 1821 roku, gdy wypędzono go z wyspy w skutek działań Marynarki Wojennej USA.

Kolejnym etapem przygody Jeana Lafitte'a była Kuba. Pirat napadał na statki handlowe wywożące dobra z tejże wyspy. Szybko jednak i stamtąd musiał uciekać. W czerwcu 1822 roku trafił do Kolumbii, niepodległej od ledwie trzech lat, stając się kaprem na usługach władz nowego państwa. Zmarł w lutym 1823 roku podczas ataku na hiszpańskie statki strzegące transportów srebra z kopalni w Tegucigalpa.

  • Kliknięć: 4342

ul. Kamieńska
72-344 Rewal
woj. zachodniopomorskie

tel. +48 500 791 752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Atrakcja dla miejscowści nadmorskich:

Park Wieloryba w Rewalu © 2023
Wdrożenie dajczak.com.pl
fot. Robert Dajczak