Czarnobrody - Edward Teach

Niewątpliwie najsłynniejszym piratem w historii był Czarnobrody. Jego sława jest tak wielka, że aż trudno uwierzyć, że naprawdę istniał, skoro natrafiamy na jego postać w wielu książkach i filmach opowiadających wymyślone historie, jak choćby ostatnioPiraci z Karaibów: Na nieznanych wodach.

Czarnobrody w rzeczywistości nazywał się Edward Teach. Urodził się około roku 1680 w Bristolu wówczas drugim największym mieście Anglii. Pierwsze wzmianki na temat jego pirackiej działalności pochodzą z roku 1716, kiedy został mianowany kapitanem jednego ze slupów w karaibskiej flocie pirata Benjamina Hornigolda.

Jesienią następnego roku Teach przepędził go i stał się nowym hersztem pirackiej załogi. Pod koniec listopada 1717 roku napadł na dwa francuskie statki przewożące niewolników. Załogę wypuścił, z niewolników uczynił swoich piratów, natomiast jeden z okrętów przemianował na ?Zemstę Królowej Anny, która odtąd stała się flagowym okrętem, liczącej wówczas trzy okręty, armady Czarnobrodego. Znanych jest wiele przypadków akcji Teacha, ale najsłynniejsza była blokada portu Charleston w maju 1718 roku. Wówczas, mianowawszy się komodorem, przez kilka dni napadał na wszystkie statki próbujące wpłynąć lub wypłynąć z tego portu. Trwało to dopóki gubernator Południowej Karoliny nie przekazał Czarnobrodemu lekarstw potrzebnych załodze. W drodze powrotnej „Zemsta Królowej Anny” zakończyła swój żywot osiadając na mieliźnie.

Miesiąc później Teach uzyskał ułaskawienie za swoje czyny z rąk gubernatora Północnej Karoliny, jednak już po kilku tygodniach wrócił do swej korsarskiej działalności. Nie spodobało się to m.in. gubernatorowi stanu Wirginia Alexandrowi Spotswoodowi, który wysłał w pogoń za Czarnobrodym niewielką flotyllę dowodzoną przez podporucznika Roberta Maynarda.

Komodor Teach zginął pod koniec listopada 1718 roku nieopodal karaibskiej wyspy Ocracoke, która stanowiła jego bazę wypadową, na skutek licznych ran zadanych w walce przez marynarzy Maynarda.

  • Kliknięć: 4893

ul. Kamieńska
72-344 Rewal
woj. zachodniopomorskie

tel. +48 500 791 752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Atrakcja dla miejscowści nadmorskich:

Park Wieloryba w Rewalu © 2023
Wdrożenie dajczak.com.pl
fot. Robert Dajczak