Henry Every zwany też Długim Benem

Nie mniej znanym od Czarnobrodego piratem był Henry Every zwany też Długim Benem (Long Ben). Urodził się około roku 1659 niedaleko angielskiego Plymouth. Jako młody chłopak wstąpił do Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii. Brał udział w wojnie dziewięcioletniej jako pierwszy oficer na statku HMS Rupert, a później jako kapitan na HMS Albemarle. W brytyjskiej marynarce nie zrobił kariery i zwolniono go ze służby w sierpniu 1690 roku.

Nowym zajęciem Everyego stał się handel niewolnikami w Zachodniej Afryce. Po trzech latach wrócił na morze i został oficerem na statku pod hiszpańską banderą, jednak w maju 1693 roku w porcie La Coruna stał się przywódcą buntu źle opłacanych marynarzy. Tak rozpoczęła się piracka kariera kapitana Everyego, który wraz z załogą wypłynął na wody Oceanu Indyjskiego na statku ?Fancy?.

Najsłynniejszym osiągnięciem Everyego był atak na mogolską flotę udającą się w pielgrzymkę do Mekki. Podczas ataku w cieśninie Bab-el-Mandeb w sierpniu 1695 roku piratom udało się pokonać dwa spośród 25 statków. Łupy zdobyte z okrętów „Fateh Muhammed” i „Ganj-i-sawai” o łącznej wartości przekraczającej pół miliona funtów szterlingów (obecnie to około 50 milionów!) uczyniły kapitana Everyego najbogatszym piratem na świecie, jednak bestialskie czyny dokonane na pielgrzymach tych dwóch statków uczyniły go również najbardziej znienawidzonym piratem owych czasów. Brytyjski parlament oferował akt ułaskawienia każdemu, kto pomoże w schwytaniu Everyego, który w tej sytuacji ratował się ucieczką na Bahamy.

Na Karaibach schronienia piratom użyczył gubernator miasta Nassau Trott. Pomógł im również uciec, gdy władze brytyjskie przybyły na wyspę wiosną 1696 roku w celu pojmania kapitana i członków jego 113-osobowej załogi. Od tego czasu Everyego już więcej nie widziano. Uważa się, że dotarł do Irlandii, gdzie żył w bogactwie pod zmienionym nazwiskiem.

Henry Every to najbardziej znany (choć nie jedyny) pirat, który nie został osądzony i stracony za korsarstwo przez jakiekolwiek władze.

  • Kliknięć: 3832

ul. Kamieńska
72-344 Rewal
woj. zachodniopomorskie

tel. +48 500 791 752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Atrakcja dla miejscowści nadmorskich:

Park Wieloryba w Rewalu © 2023
Wdrożenie dajczak.com.pl
fot. Robert Dajczak